OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

všetko o Rómoch a Rómskej kultúre

70 Rómov pre oheň prišlo o bývanie

Vitajte na stránke dobrá muzička v sekcii 70 Rómov preživil prišlo o bývanie

70 Rómov pre živel prišlo o bývanie 20 .7 . 2023 zhorela osada pri Telgarde o byvanie prišlo 70 Ľudí. 

VIDEO: V Telgárte po rozsiahlom požiari v osade vyhlásili mimoriadnu situáciu

TELGÁRT / Obec Telgárt vyhlásila po nočnom požiari v miestnej osade mimoriadnu situáciu. Pri požiari prišla o život jedna osoba a plamene zničili viac ako polovicu tunajších drevených chatrčí. O strechu nad hlavou prišlo približne 70 ľudí. Pre TASR to uviedli riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Brezne Jozef Oravkin a starosta obce Jozef Štajer. Na miesto smeruje reportérka TV JOJ Katarína Kováčiková.

K požiaru v osade došlo v noci zo stredy na štvrtok. Plamene kompletne zničili osem drevených chatrčí, ďalšie boli požiarom poškodené. Na mieste zasahovalo 16 profesionálnych i dobrovoľných hasičov so šiestimi kusmi techniky z Brezna, Telgártu, Závadky nad Hronom a Šumiaca. "V čase príchodu príslušníkov HaZZ boli stavby v tretej až štvrtej fáze horenia a nedalo sa už nič urobiť. V jednej z chatrčí sa pri likvidačných prácach a odkrytí strešnej konštrukcie našla uhorená osoba vo veku 75 rokov," skonštatoval Oravkin. Ako dodal, na miesto udalosti bol privolaný zisťovateľ príčin požiarov i polícia. Tá začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. "Vyšetrovateľ čaká na správu od zisťovateľa príčin požiarov a prípad je v štádiu vyšetrovania," skonštatovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Obec Telgárt po požiari vyhlásila mimoriadnu situáciu, podľa starostu zhorela viac ako polovica osady a o strechu nad hlavou prišlo približne 70 ľudí. "Ide o desať rodín, to je veľa ľudí a hlavne detí, ktoré túto noc nemajú kde spať. Súrne by sme potrebovali nejaké unimobunky alebo stany," uviedol Štajer s tým, že situáciu riešia aj v spolupráci s okresným úradom. Obec plánuje vyhlasovať aj zbierku materiálnej a finančnej pomoci, aby ľuďom, ktorí prišli o svoje domovy, vedeli zabezpečiť základné potraviny či oblečenie.

VIDEO: Osada v plameňoch

Autori
Katarína Kováčiková
PUBLIKOVANÉ 20.7.2023 O 12:46 · ZDROJ NOVINY.SK/TV JOJ

 

 

 

 

 

 

   

                 

 

 

.

BlueBoard.cz

 

BlueBoard.cz

 

- . - -------